Uvědomili jste si někdy, kolik vaší bance odvádíte peněz v podobě poplatků, které má stanovené ve svých obchodních podmínkách? Ne? Zkuste se podívat na přehled vašeho účtu a spočítat si, kolik to měsíčně dělá peněz.
Je pravda, že situace ohledně poplatků https://www.exchange.cz/sazebnik je nyní příznivější, než tomu bylo dejme tomu před deseti lety. S tím, jak roste konkurence mezi bankami, musejí tyto instituce chtě nechtě připravit pro své klienty výhodnější podmínky, aby nepřešli ke konkurenci. Ale i dnes existuje stále mnoho bankovních produktů, kde najdete i velmi vysoké poplatky.
Typickým příkladem jsou bankovní účty. Ten má téměř každý z nás. Není nic neobvyklého, že platíte poplatek za to, že tento účet vůbec máte. Většina bank poskytuje ve svých variantách účtů i nějaký, který je zdarma. Většinou to bývají třeba dětské nebo studentské účty. Pokud je to účet určený pro normální dospělé klienty, bývá v takovém účtu zahrnuto jen velmi málo věcí, které máte zdarma a na dalších poplatcích si zaplatíte klidně více, než kdybyste si platili lepší typ účtu. Můžou vám být třeba naúčtovány poplatky za odchozí a příchozí transakce, výběry z bankomatů, a to i z těch, které spadají pod vaší banku a podobně.
Pokud si tedy chcete zakládat nový účet, porovnejte si jednotlivé nabídky účtů a rozhodněte se pro ten, který pro vás bude nejvýhodnější a který zahrnuje zdarma takové věci, o kterých víte, že je budete nejčastěji využívat.
Některé banky si účtují i poplatky za to, že vám posílají autorizační sms, abyste se dostali do svého internetového bankovnictví. Což je dost nespravedlivé, třeba u těch, kteří mají tlačítkové telefony a je to pro ně tedy jediná možná forma ověření.
Pozor si dejte i u různých forem financování. Některé banky vám naúčtují poplatky i jen za sjednání úvěru a pak samozřejmě platíte úroky a podobně. I kreditní karty mívají v sobě skryté dost vysoké poplatky.
Chcete se dozvědět více o situaci s bankovními poplatky? Přiblíží vám to článek bankovní poplatky Férová hypotéka.