Ano, tato zkratka ještě před několika léty skoro neznámá je nyní základem mnoha činností. To s těmi uklízečkami v perexu není vtip, někde to tak skutečně funguje a zlé jazyky mluví o tom, že to již nejsou uklízečky, ale že se jim nyní říká kosmetičky podlah. Počítače zasáhly do našich životů měrou nevídanou a co ještě před třiceti léty stálo majlant, koupíme dnes za cenu jedné desetiny platu. Také proto má doma počítač každá rodina a vůbec není divné, že má každý její člen svůj.
Každý tento stroj je skoro stejný, ale při tom jiný. Krabice, nebo chcete-li trochu legrace, tak kapota u počítače může být klidně stejná. Důležité je však to, co je uvnitř. Je to stejné jako s autem, kapota může být rezavá a škaredá, ale pod ní se může ukrývat nadmíru silný stroj, který dokáže ujet téměř každému jinému autu.
U počítačů se motor stroje bere trošku jinak, většinou se počítá, kolik dat je schopno zpracovat srdce počítače, tedy jeho procesor. Bity a bajty zde rozebírat nebudeme, protože je to poměrně složitá záležitost, a navíc se názory různí dokonce i v odborné literatuře.
Procesor samozřejmě nepracuje sám, musí být na základní desce, kde jsou další komponenty a hned vedle je umístěna RAM paměť, která je rovněž důležitá. Jinak bude pracovat počítač se dvěma giga paměti a jinak s osmi nebo šestnácti giga. Zde už to bývá obvykle otázkou ceny celého PC. K tomu je třeba připočíst také cenu za procesor, chlazení a další hrůzu součástek. Tím jsme se dostali k ceně počítačů. Slabší na kancelářskou práci seženete klidně i starší za dvě tři stovky. Na psaní textů je naprosto dostačující. Ovšem chcete-li přitom například poslouchat hudbu, budete muset připlatit. Pak už jsou jen sinější stroje ke sledování videí a hraní her. Tyto herní “mašiny” jsou však většinou speciální a také šíleně drahé. Zde je třeba koupi řádně promyslet a vědět co chci.