Podnikání

Kdy se vyplatí opravit počítač

Znáte ve světě nějakou věc, která by se vyvíjela tak překotně rychle, jako výpočetní technika? Možná vás budou napadat další příměry, jako je letecká doprava či automobilový průmysl, ovšem vývoj počítačů a počítačových sítí za posledních čtyřicet let provedl obrovský skok kupředu.

oprava počítače

Pro názorný příklad bychom vám mohli připomenout, že v roce 1991 se k nám dovážely počítače známé jako PC (Personal computer), za neuvěřitelnou cenu 90 tisíc korun. Musíte si uvědomit, že tehdy měla naše měna daleko vyšší hodnotu, a že tomu také odpovídaly nižší mzdy. Tehdy si každý nemohl dovolit vlastnit počítač, představte si, že byste pracovali za čistou mzdu tří tisíc korun, což bylo běžné, a šetřit z takového platu na PC 286 s pevným diskem 50 Mb (ne Gb), s taktovací frekvencí procesoru 16 MHz a 1Mb RAM, bylo dost obtížné. Nehledě na to, že takový počítač toho moc „neuměl“.

základní deska

Dnes jsou takové historické kousky možná úsměvné, ale taková tehdy byla doba. Dnes si můžete pořídit výpočetní techniku nesrovnatelně výkonnější, a také za mnohem menší sumu. A když se vám na počítači cosi pokazí, nebude zatěžko koupit nový. Ovšem jsou jisté situace, kdy se vyplatí výpočetní techniku nechat opravit:

Výkonná nadčasová sestava – jestliže jste si pořídili stolní počítač, poskládaný z komponentů, a je to sestava, jejíž výkon je dostačující i po deseti, patnácti letech provozu, nemá smysl se jí zbavovat jen tak, pro nic za nic. Pokud se na ní poškodí např. jeden z modulů na základní desce, oprava modulu se vyplatí.

Nostalgie a spolehlivost – některé počítače mohou skutečně sloužit desítky let. Můžeme k nim mít nostalgický vztah, a pokud jsou spolehlivé, proč kupovat něco novějšího, o čem nic nevíme, a co se může pokazit a způsobovat problémy v mnohem širším měřítku? Tehdy se také vyplácí oprava počítače v Berouně nebo jen pouhá výměna vadné paměti, grafické karty, pevného disku atp.