Vývoj výzkumu psychických nemocí je o mnoho let posunutý oproti výzkumu fyzických nemocí. Řádné psychické nemocnice začaly vznikat až v 19. století. Z dnešního pohledu je to už poměrně dávno, tak bychom si mohli myslet, že tyto nemoci již nebudou natolik stigmatizovány jako dříve. Pravdou je, že situace je mnohonásobně lepší, ale člověk s psychickým onemocněním je stále společností vnímán výrazně jinak než jedinec s fyzickým zraněním. Je velká snaha tyto předsudky o duševních nemocích bořit, jelikož vytvářejí mnoho problémů. Jedním z nich je například to, že se lidé stydí a bojí o svém problému někomu říci, hůře ani o svém problému neví a neumí ho pojmenovat. To způsobuje, že…
-
-
Radikalizuje se naše společnost?
Asi nikdo nebude tvrdit, že zprávy jsou veselé čtení či program v televizi. Prakticky každý den slyšíme o nějakém neštěstí, případně o útoku, který byl spáchán. To nás může přivádět k přesvědčení, že lidé se ve svých názorech stávají stále radikálnějšími. V tom nás mohou utvrzovat i nejrůznější internetové diskuse. Je ale situace skutečně tak černá? Zde je potřeba si uvědomit, že novinám jde o prodejnost a televizi o sledovanost. A špatné zprávy a neštěstí zaujmou mnohem více, než ty dobré. Navíc, ty dobré mohou snadno vyvolávat závist a žárlivost, zatímco ty špatné škodolibou radost, či radost, že se to nestalo nám. V každém případě mají za následek mnohem vyšší prodejnost dané…
-
Děti
Děti jsou naše radosti, i když už nám odrostou, tak je pořád milujeme a bereme jako svoje maličké děti, protože nám v hlavě zůstane vzpomínka na to, jak byli malí. Bereme je pořád jako to maličké miminko, které se narodilo a drželi jsme ho v náruči. Pořád, i když už mají své rodiny, je bereme jako naše jediné štěstí a moc si přejeme, aby s námi byli co nejvíce, i když bychom jim už měli dát pokoj, ať mají také trochu klid. Ale ona ta láska je tak silná, že to jinak nejde. Láska ke vlastním dětem je ta nejsilnější, jaká kdy může být, protože to jsou věrné kopie nás a my se…
-
Jak a kde vznikaly první kultury a jak nás stále ovlivňují
Není pochyb o tom, že lidé jsou velmi sociálním druhem. I ti, které označujeme jako introverti, stále potřebují alespoň nějaký kontakt s ostatními lidmi, a je jedno, jestli osobní či virtuální. Každý si zkrátka potřebuje občas s někým popovídat. Není tedy divu, že jsme vytvořili společnost s poměrně komplikovanými pravidly. Ta ovšem mají základ již v prvních civilizacích a jsou tím, co nám umožnilo dostat se na úroveň, na které se v současné době nacházíme. První civilizace, jak je známe, začaly vznikat v době, kdy jsme opustili nomádský lovecko-sběračský lovecký styl a dali se na mnohem výnosnější farmaření. První centra vznikala v okolí velkých řek, typickým příkladem zde může být Egypt se svým Nilem či Sumer…
-
Tik tokerka, která vraždila kvůli sledovanosti
Claire se narodila v roce 2007, měla tedy v době vraždy pouhých 14 let. Našla si velkou zálibu v natáčení videí na populární sociální síť Tik tok. Své videa zaměřovala na tanec a také na tématiku anime. Poměrně rychle si získala popularitu a přes 20 000 sledujících. To jí ale bylo málo. Toužila po větší pozornosti. Zatímco u sebe více pozornosti postrádala, zdálo se jí, že její starší sestra Helen ji má až moc. Sestra se totiž narodila s mozkovou obrnou, a proto byla od dětství upoutána na invalidní vozík. A Claire jí nepochopitelně záviděla pozornost, které se jí díky jejímu postižení dostávalo. 21. 2. 2021 se na Tik tokovém účtu Claire objevilo krátké video,…